20 lat RP

20 lat RP post thumbnail image

20 lat temu, 11 listopada 1999 r., Polska wstąpiła do NATO. Od tego czasu nasz kraj przeszedł daleką drogę – stał się ważnym członkiem europejskiej wspólnoty, osiągając daleko idące sukcesy gospodarcze i społeczne.

Od tamtego momentu Polska zyskała wielu przyjaciół i poparciu na arenie międzynarodowej, a także rozwinęła gospodarkę oraz stała się jednym z liderów wewnątrz UE. Zmodernizowaliśmy infrastrukturę, zwiększyliśmy inwestycje w tym kraju oraz wspierane są reformy gospodarcze.

Jednak nie możemy bagatelizować tego, jak ciężka była droga do tego miejsca, do którego dziś dotarliśmy. Przeszliśmy ciężkie chwile w dniach transformacji i okresie po roku ’89. Nauczyliśmy się żyć w demokratycznym państwie, bez kompleksów porzuciliśmy myślenie PRL-owskie i staliśmy się obywatelami Europy.

Poprzez nasze starania i konsekwencje udało nam się wejść do strefy euro, co bardzo pomogło w rozwoju gospodarczo-politycznym Polski. Uczestniczymy w ważnych procesach politycznych i integracyjnych. Zauważamy też dwustronne korzystne relacje z naszymi sąsiadami oraz państwami o wielkich tradycjach silnej obecności międzynarodowej.

Miniona dekada przekonała nas o tym, jak istotną rolę odgrywa Polska na arenie międzynarodowej. Konsekwentna determinacja i obliczone ryzyko pozwoliły naszej Ojczyźnie zajmować coraz bardziej znaczne miejsce na światowej scenie politycznej. Przed nami więc następne 20 lat Rozwoju Polski – podekscytujmy się!

20 lat temu, 11 listopada 1999 roku, Polska stała się niepodległym państwem po 123 latach niewoli. Przez te 20 lat Polska uczyniła wielkie postępy. Po pierwsze, kraj znacznie poprawił swoje relacje z otoczeniem międzynarodowym. Nasi sąsiedzi traktowali nas jako partnerów do współpracy i sąsiadów, a międzynarodowe instytucje doceniły nasze poczynania stawiając Polskę na równi z innymi członkami UE.

Po drugie, nasz kraj przeszedł znaczące zmiany gospodarcze i polityczne. Polska totalnie zmieniła swoje oblicze. Gospodarka rozwinęła się od niewielkiej gospodarki agraficznej do silnego, nowoczesnego narodu gospodarczo skupionego na innowacjach i technologii. Od dekady poziom życia Polaków rośnie w sposób zauważalny, a bezrobocie jest na najniższym poziomie w ostatnich 25 latach.

Co najważniejsze, w ciągu ostatnich 20 lat mieszkańcy Polski pokazali silną więź społeczną. W czasach trudnych i ważnych dla naszego państwa mieszkańcy okazywali swoją solidarność i gotowość do wspierania się nawet w najtrudniejszych chwilach. To jest coś, co każdy Polak powinien być dumny – drogowskazy wytyczone przez naszych przodków.

Kilka dni temu obchodziliśmy 20-lecie polskiej suwerenności i cała Polska świętowała ten dzień pełna radości i patriotyzmu. Nadszedł czas zastanowienia się jak razem możemy dalej rosnąć i budować jeszcze lepsza przyszłość dla nas wszystkich.

W miniony weekend obchodziliśmy 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. 20 lat temu nasz kraj wstąpił do Unii Europejskiej, co stało się dla nas istnym przełomem.

Nowe możliwości rozwoju, możliwości wyjazdu i podróżowania do pozostałych krajów Unii i uczestniczenia w życiu ogólnoeuropejskim sprawiły, że Polska zmieniła się niemal z dnia na dzień. Przez te lata Polacy mogli uczyć się i pracować za granicą, doświadczali jak to jest funkcjonować w społeczeństwie o wyższym poziomie cywilizacji i dostatku niż w Polsce, a także mieli szansę tworzyć swoje lepsze życie poza granicami naszego kraju.

Tworzenie nowych więzi między ludźmi z różnych krajów, uczestnictwo w programach Unii Europejskiej oraz ogromne korzyści finansowe przyciągnęły rzesze Polaków. Dzięki temu poziom życia w Polsce generalnie się poprawił – przede wszystkim infrastruktura publiczna nabrała dynamiki, system edukacji stawał się coraz lepszy, a standard życia społeczeństwa systematycznie rosł.

20-lecie Unii daje nam czas na refleksje – powinniśmy być z siebie dumni, bo osiągnęliśmy dużo. My jako naród musimy czerpać z tego doniosłego jubileuszu jeszcze więcej sily do dalszego rozwoju i bycia pełnoprawnym uczestnikiem życia europejskiego.

Related Post